Bukkejagt og myg
Myg og bukkejagt er ofte to sider af samme sag. Men hvad gør man, hvis plagen bliver for stor og mængden af de blodtørstige insekter for voldsom?
Myg og bukkejagt er ofte to sider af samme sag. Men hvad gør man, hvis plagen bliver for stor og mængden af de blodtørstige insekter for voldsom?
Vi måtte altså bare bede om lov til at bringe denne video, som virkelig siger det hele, når man har nedlagt sin aller første buk - og så oven i købet en fin seksender.
Når bukkejagten går i gang 16. maj, kommer der med jægerne tusinder af opmærksomme øjne i naturen. Dem vil Naturstyrelsen og Danmarks Jægerforbund gerne bruge i jagten på den uønskede mårhund.
Fire uheldige eksempler bør ikke rykke en hel jæger-stands omdømme ned, men eftersom der endnu er nedlagt et stykke fredet nordjysk dåvildt, denne gang med riffel, tyder det på, at der skal slås på trommer for at skærpe opmærksomheden i de områder, hvor der er udsat dåvildt.
En godt ni kilo tung kronhjort, forhåndsopmålt til over 200 point, blev sammen med 15 andre dyr resultatet af den kun 14 dage lange jagttid i det nyoprettede nordjyske hjortelaug.
Der findes mange mange bukkehistorier, og mine adskiller sig ikke voldsom fra andres, bortset på et enkelt punkt... Sådan indleder Kim Parking sin beretning om en vellykket buejagt beskrevet på Bukkeopsaats.dk
I modsætning til i skove, hvor jagtkonsortier lægger et stort pres på råvildtbestanden, stortrives markråvildt - der lever i det åbne land - til gengæld. Mogens Hartmann, formand for Råvildtforeningen, mener, at årsagen bl.a. er, at markråvildt er sværere at jage end skovråvildt.
Lørdag d.19. marts, gik en riffelkugle gennem et vindue til et kontor med seks ansatte på Aarhus universitetshospital. Alt tyder på det var en ulykke i forbindelse med ulovlig jagt i nærliggende skovområde.