Bukkeopsats.dk klar til tur
Den nye trofæ-opmålingsside Bukkeopsats.dk repræsenteret ved trofæopmåler Glenn Hegaard er klar til en omfattende efterårstur, hvor ikke mindre en 40 opmålingssteder allerede er plottet ind på Danmarkskortet. Turen indledes i det nordjyske d. 7.august og efterårs-turens sidste trofæ opmåles i Skjern d. 26 oktober.
Den nye hjemmeside, der gik i luften d. 15 maj 2012, er nu klar til en landsdækkende opmålings-tourné. I løbet af de næste mange uger vil Bukkeopsats.dk være repræsenteret ikke mindre end 40 steder, og turens første opmåling finder sted i Brønderslev d. 7. august, hvor Almas er vært ved arrangementet.
- De danske jagtbutikker har givet Bukkeopsats.dk en meget positiv modtagelse og derfor er vi både glade og stolte over at vi – på vores allerførste tourné – er i stand til at repræsentere Bukkeopsats i ikke mindre end 40 jagtbutikker rundt omkring i landet.
- Jeg vil i de kommende dage besøge de jagtbutikker, hvor opmålingen skal finde sted, for at sikre mig, at alt er som det skal være, fortæller Glenn Hegaard, der forventer stor tilslutning til arrangementerne.
- Interessen for Bukkeopsats.dk har været stor, og her – mindre end tre måneder efter lanceringen – er ikke mindre end 600 bukkeopsatse blevet registreret på siden. Og hver dag kommer der nye trofæer ind på listen. Samtidig vælger flere og flere jagtforeninger at støtte siden. Dels fordi de kan se, at siden kan vise sig værdifuld for foreningens medlemmer og dels fordi vi tilbyder både enkeltpersoner og aktive foreninger at deltage en række konkurrencer med mange værdifulde præmier.
- Missionen på vores første Danmarkstur er dels at gøre endnu flere bekendt med Bukkeopsat.dk og dels at udbrede kendskabet til principperne i både de europæiske og internationale opmålingsregler. Derfor tilbydes der en "to i en" opmåling, hvor jægerne kan se, hvordan deres bukkeopsats blive vurderet i både CIC og SCI, slutter Glenn Hegaard, der især glæder sig til at møde nogle af de jægere, der allerede har anvendt sidens gør det selv system.
- Det bliver spændende at se om vi sætter målebåndet helt ens, men lidt forskel vi der nok altid være. Men jeg forventer kun marginale udsving, slutter Glenn Hegaard, der som officiel opmåler for SCI glæder sig til at hjælpe endnu flere jægere i gang som "gør det selv opmålere".
Læs mere på Bukkeopsats.dk



