Styrelsen vurderer, at en udsætning af ulvehvalpe på Sjælland hverken vil styrke ulvens bevaringsstatus eller skabe en selvopretholdende bestand
Myndigheder afviser udsætning af ulve på Sjælland
Af Redaktionen
Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø har givet afslag på en ansøgning om at indfange ulvehvalpe fra den jyske bestand og udsætte dem i Gribskov i Nordsjælland.
Baggrunden for afslaget er et forslag fremsendt i efteråret 2025 … Forslaget blev afvist først i 2026 og her kan læses mere om baggrunden for afslaget …
Ifølge styrelsen vil en udsætning af ulve på Sjælland ikke forbedre artens bevaringsstatus i Danmark. Samtidig vurderes projektet at indebære betydelige risici for dyrene i forbindelse med indfangning, transport og udsætning.
Ingen naturfaglig gevinst
I afgørelsen peger styrelsen på, at ulven allerede er i fremgang i store dele af Europa, og at der derfor ikke er et naturfagligt behov for at etablere en ny bestand på Sjælland.
Styrelsen vurderer samtidig, at et mindre antal udsatte ulve ikke vil kunne udvikle sig til en levedygtig bestand eller sikre den nødvendige genetiske udveksling med andre ulvebestande.
Mulighederne for naturlig indvandring fra Jylland eller Sverige vurderes desuden som meget begrænsede.
Risiko for dyrene
Afgørelsen fremhæver også de udfordringer og risici, der er forbundet med at indfange, opbevare, transportere og udsætte vilde ulve.
På den baggrund har styrelsen afslået at give de nødvendige dispensationer efter både artsfredningsbekendtgørelsen og reglerne om udsætning af vildt.
LÆS mere om begrundelsen for afslaget HER

Udsætning af ulve skal hvile på “tung naturfaglig begrundelse”
Ulven er en naturligt hjemmehørende art i Danmark og er beskyttet efter både dansk lovgivning og EU’s habitatdirektiv.
Flytning eller udsætning af ulve kræver dispensation fra flere regelsæt og kan kun gennemføres, hvis der foreligger en tung naturfaglig begrundelse.
Styrelsen vurderer, at en udsætning på Sjælland ikke vil styrke artens bevaringsstatus eller føre til en selvopretholdende bestand.
Ansøgningen om at indfange ulvehvalpe i Jylland og udsætte dem i Gribskov blev indsendt af Peter Thisted i september 2025. Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø har senere meddelt endeligt afslag. LÆS MERE







