Det har aldrig været nemmere at komme på dagjagt efter elg i Norge. Den såkaldte norske model styres nu online og solo-jægere kan booke en jagtdag på norske statskovsarealer til kun 250 kr. pr. jagtdag
Af Redaktionen
Den norske naturstyrelse har en mission: Den ønsker, at fleste mulige skal have mulighed for at komme på elgjagt. Derfor tilbydes der elgjagt for solojægere. Altså jagt til jægere, som ikke er medlem af et jagtlaug. Nu udvides tilbuddet med direkte online booking. Det skriver newswire.no
– Det har aldrig været nemmere at komme på elgjagt end nu. Du klikker og vælger dag og sted. Det siger Kristian Eiken Olsen, der er fungerende chef for jagt og fiskeri i statsskovene.
Dermed har Norge sat endnu mere skub i de populære solojagter, der har til formål at slå to fluer med et smæk.
For det første bliver der skudt nogle af de dyr, som mangler på kvoterne og for det andet bliver elgjagten bredt ud til langt flere jægere.

Det er fire år siden den norske stat forsøgte sig med solojagter og i år er det også muligt at vælge en enkelt jagtdag i en given periode i et jagtområde. De første år skulle man vælge en periode på mindst tre dage.
– Solojagt viser sig at være en god måde at rekruttere nye elgjægere på. Jægerne kan nu teste om elgjagt er noget for dem, siger Jo Inge Breisjøberget, Statskog.
Statsskovene var blandt de første til at tilbyde solojagt på elg, men tiltaget er blevet så populært, at flere grundejere er begyndt at udleje elgjagt på dagkortsbasis. Dog er den norske stat samlet set langt den største udbyder af elgjagt.
– Vores opgave er at give jagt til så mange som muligt af dem, der ønsker det. I Norge er den almindelige elgjagt i oktober dog i reglen forbeholdt dem, der allerede er involveret i et jagtselskab, siger Inge Breisjøberget.
Norsk model i Danmark
Den norske model har været debatteret i Danmark. Ikke mindst her på sitet.
Læs mere:
Norsk model – artikel oversigt
Naturstyrelsen tilbyder allerede dagjagter på bl.a. kronvildt, men solojagter som anstand eller pyrsch på kron-, då- og råvildt er dog stadig et forholdsvist sjældent tiltag på de danske statsejede arealer.
Tiltaget indgik heller ikke i den netop indstillede kronvildtplan fra Vildtforvaltningsrådet.
Landets tidligere minister på jagtområdet, som stod i spidsen for en reformering af jagten på statens arealer, var dog tydeligvis inspireret af den norske jagtmodel.
Læs mere:
Mininsterens julegave til de danske jægere
KLIK her hvis du ønsker at jage elg i Norge:






