Millioner af hektar naturreservater er truet i Ukraine selv om det ifølge Geneve-Konventionen er forbudt at involvere det naturlige miljø i krige
Ruslands aggressive krig mod Ukraine betyder udledning af 33 millioner tons drivhusgasser, og Ukraines forsvarsminister, Oleksii Reznikov anslår, at skaderne på landets økologiske system løbet op i over 35 milliarder USD. Ukraines ellers frugtbare jord er flere steder blevet forurenet med tungmetaller og andre potentielt giftige stoffer fra missiler, droner og andre typer af militær ammunition. Efter krigen vil der blive behov for langvarige renoveringsprojekter.
Krigen i Ukraine ødelægger økosystemet
Tekst: Henning Kørvel, Foto: Clodagh Kilcoyne).
I betragtning af, at Danmarks totale udledning af CO2 udgør cirka 0,2% af verdens samlede udledning af drivhusgasser, er det bizart, at danske oppositionspolitikere som især Enhedslisten har travlt med at få nedsat udledningen i Danmark, så længe den russiske angrebskrig mod Ukraine raser og afstedkommer udledning af millioner af tons drivhusgasser samtidig med, at der sker omfattende skader på det økologiske system i Ukraine.
Ifølge Conservation Frontline udtalte den ukrainske forsvarsminister, Oleksii Reznikov i sidste uge, at skaderne på ukrainsk økologi som følge af Ruslands krig mod Ukraine anslås til 35,3 milliarder USD.
”Millioner af hektar naturreservater er truet. I henhold til artikel 55 i Geneve-Konventionen er det forbudt at involvere det naturlige miljø i krige, men Rusland er ligeglad”, tweetede han med henvisning til en ændringsprotokol fra 1977 af Geneve-Konventionen.
Ukraines ministerium for miljøbeskyttelse og naturressourcer tilføjede i et Facebook-opslag:
”Fjendtlighedernes adfærd uddyber klimakrisen, der er ensbetydende med betydelige emissioner af kuldioxid fra køretøjer og kampe”.
Ifølge de seneste beregninger fra Ukraines Miljøministerium, har krigen ført til udledning af 33 millioner tons drivhusgasser. Tallet dækker over såvel kampe som kørsel med tunge og lette militærkøretøjer, brande, og at tusinder af civile mennesker flygter i biler for at komme bort fra kampzoner.
Til det klimamæssige aspekt føjer sig, at en stor del af Ukraines ellers frugtbare jord, hvor en stor del af verdens hvede dyrkes, forurenes med tungmetaller og andre potentielt giftige stoffer, der lækkes fra missiler og kommer fra ammunition og andet militært udstyr.
Hertil kommer, at brændstof forurener grundvandet, og økosystemet beskadiges af tanks og andre tunge køretøjer, fordi jordlag presses sammen, hvilket vil få konsekvenser mange år efter krigens afslutning. Tilføjes skal det, at tunge landbrugsmaskiner som selvkørende roeoptagere og rense/læssemaskiner giver den samme effekt.
I december offentliggjorde den Kiev-baserede nonprofitorganisation, Center for Environmental Initiatives Ecoaction en rapport, der konkluderer, at befolkningens adgang til vand i mange regioner i landet er blevet væsentligt forringet under russernes krig imod landet.
”Som et resultat af Ruslands væbnede aggression imod Ukraine ødelægges vandbehandlings- og rensningsfaciliteter, og miljøkomponenter forurenes, hvilket især gælder for drikkevand”, tilføjes det.