Ulv nedlagt i Polen efter påstået angreb på to børn i to forskellige landsbyer. Sådan lyder de foreløbige oplysninger om nærgående ulv (se video)
Tirsdag angreb og bed den to børn – en pige på otte år og en dreng på 10 år. Den er også mistænkt for at have angrebet en kvinde på 52 år for et par uger siden.
Det oplyser Erik Poulsen, fra Facebookgruppen Her er ulven, der refererer til det polske medie Vaaju.com, som skriver om de angrebne børn. Begge blev bidt i benene, men har atter forladt hospitalet, lyder det.
Netnatur.dk understreger, at vi endnu kun er i besiddelse af de informationer, der er udgået fra Vaaju.com, som understreger, at det lokale politi har bekræftet. at ulven er nedlagt og at de to børn er udskrevet efter bid i benene.







