“Er 100% sikker på, det var en ulv, og er noget i chok, da jeg kun troede de var i Jylland” Det skriver Marianne Steinmeyer i en mail sendt til Netnatur.dk
Af Marianne Steinmeyer
Da jeg lige har siddet og læst en artikel om en svensker, der har set en ulv i Slagelse-området, vil jeg gerne komme med et tillæg.
LÆS:
ULV PÅ SJÆLLAND – MYSTERIET LEVER VIDERE
I går aftes (9. januar, red.) omkring kl 21:20 er jeg på vej på arbejde og kører fra Flakkebjerg St. By ad Bjærupvej mod Bjærup.
Må jeg bremse hårdt op, da hvad jeg i første omgang tror er en ræv, der render over vejen foran mig, og jeg tænker: Det var godt nok en stor ræv
Men jeg når så lige at se “ræven” spæne over marken og kan, se det ikke er en ræv, men er 100% sikker på, det var en ulv, og er noget i chok, da jeg kun troede, de var i Jylland
Min svigerfar har en gård tæt på Bjærupvej og vil nu få en jæger, som har jagten i området, til at sætte vildtkamera op, i håb om at vi kan fange den på film.
LÆS mere om flere ulve-observationer på Sjælland i oversigten: