En jæger, bosat på Lolland, erhvervede sig for kort tid siden en ny haglbøsse, fordi en beskadiget skulder gør det nødvendigt, at han konverterer til et mere rekylsvagt våben, og da han samtidig er en lovlydig borger med orden i tingene ned til mindste detalje, loggede han straks efter erhvervelsen af det ind på www.politi.dk for at finde og udfylde anmeldelsesformularen, som han herefter printede ud og begav sig af sted med til Politigården i Nykøbing F. for personligt at aflevere den til lokalpolitiet under Sydsjælland og Lolland-Falster Politi.
Hjemmefra havde han udfyldt den behørigt med de data og oplysninger, som politiet udbeder sig i formularen, hvis rette navn er ”Anmeldelse af erhvervelse af glatløbede haglgeværer og vekselsæt hertil”. Og han anså det derfor som en ren ekspeditionssag at lange den over skranken, da han indfandt sig på politigården for at aflevere den. Men her havde han taget grueligt fejl, viste det sig nu, idet en kvindelig medarbejder kundgjorde, at han blev nødt til at køre tilbage til hjemmet på Nordlolland for at tage mål at dels løbets længde og dels af våbnets totale længde.
Nu havde han imidlertid disse informationer på et papir på sig og kunne derfor på stedet informere vedkommende mundtligt om de ønskede data, der så kunne føjes til. Men dermed er sagen for den lollandske jæger ikke ude af verden, idet han ganske enkelt mener, at det er forargeligt, at han af politiet blev stillet spørgsmål om det nyerhvervede haglvåbens data, som ikke omfattes af formularen. ”Nu havde jeg imidlertid oplysningerne om løbslængde og haglvåbnets totale længde på mig, men hvis en jæger fra Errindlev på Sydøstlolland der indfinder sig på Politigården i Nykøbing F. med en anmeldelsesformular, ikke har det og bliver anmodet om at køre hjem for at tage mål af løbslængde og haglvåbnets totale længde og komme tilbage til politigården med disse informationer, så føler jeg mig overbevist om, at vedkommende bliver sur og føler, at han udsættes for magtmisbrug”, siger jægeren, der mener, at formularen er mangelfuldt udformet og anmoder politiet om at korrigere den, så jægere der i fremtiden anskaffer sig nye haglvåben, fra starten kan skrive de informationer om dem, som politiet ønsker, ind på formularen.
På vegne af den lollandske jæger har Netnatur.dk formidlet hans anke over den nuværende anmeldelsesformular til Rigspolitiet, ledsaget af hans ønske om, at den ændres i henhold til ovenstående. Når vi får respons fra Rigspolitiet, vil vi vende tilbage til emnet.







