Ovenstående budskab har flere medlemmer af Vemb Jagtforening anvendt som streamer på deres biler. Lokal landmand føler sig stødt og har nu bedt politiet se på kampagnen
Af Redaktionen
Det måtte jo komme. En opsigtsvækkende modreaktion mod Danmarks kontroversielle vildsvinepolitik. Selv om vildsvinene siden tidernes morgen har været en del af den danske fauna, tillades de ikke ophold nord for landegrænsen mod syd.
Det er naturligvis stærke kræfter blandt svineproducenterne, der har formået at etablere dette boldværk mod den frygtede svinepest. Svineavlerne frygter nemlig, at vildsvinene kan virke som en katalysator for spredning af sygdommen, hvis og såfremt der skulle opstå svinepest i Danmark. Mange jægere er modstandere af denne politik. De finder det uværdigt at forhindrer en af vores mest markante pattedyr i at etablere sig på naturlig vis. Men mange enhversinteresser knytter sig til svineproduktionen og derfor kan det svært at trænge igennem med dette synspunkt.
Føler sig stødt
Det har flere vestjyske jægere taget konsekvensen af. ”Støt vildsvinet – skyd en svineavler”, har medlemmer af Vemb Jagtforening skrevet med meget stort på bagsiden af deres biler. – Det er ment humoristisk, siger formanden for Vemb Jagtforening, Erik Schmidt til TV Midtvest. Men svineproducent Erling Pedersen fra Ulfborg kan absolut ikke se det sjove i budskabet. Han føler sig stødt over kampagnen og har bedt politiet om at tage sagen op.
– Jeg kan ikke forstå, at det er lovligt. Det er jo næsten som at udstede trusler mod andre personer. Men politiet syntes at det var vældig sjovt, siger Erling Pedersen. Han håber nu i stedet, at jægerne vil fjerne klistermærkerne fra deres biler – og sende en undskyldning til landmændene. Erik Schmidt fra Vemb Jagtforening kan dog ikke tager kritikken alvorlig.
– Hvis det var meningen, at vi ville skyde nogle svineavlere, så ville vi nok ikke reklamere med det. At de ikke har nogen form for humor er ærgerligt for dem, siger jagtformanden. Her på på redaktionen gætter vi på, at det næppe bliver det sidste, som vi kommer til at høre til den kontroversielle vildsvinepolitik, den kontroversielle kampagne og den kontroversielle politianmeldelse ikke mindst.






