De sydafrikanske professionelle jægere iværksætter nu egne videnskabelige undersøgelser som konsekvens af manglende kvoter på leopard
Af Redaktionen
CITES frigiver hvert år mulighed for, at Sydafrika kan udstede et antal leopard licenser til jagt. Men de sydafrikanske myndigheder udsteder langt færre licenser end de kan udstede jfr. CITES
Klik og læs: Hvad er CITES
Og i år udstedes der slet ingen licenser til nedlæggelse af leoparder. Dermed fortsættes politikken fra 2016 og dette har fået The Professional Hunters Association of South Africa (PHASA) til at reagere.
– Ifølge vores viden er der ingen videnskabelig belæg for at fastholde nul-kvote-politikken, lyder det fra PHASA i en netop udsendt pressemeddelelse.
Formlen knækker uden tal
Netnatur.dk har tidligere beskrevet den sydafrikanske leopard-problematik.
Læs mere: Sydafrika forbyder leopardjagt
Årsagen er – ifølge vores oplysninger – at de sydafrikanske miljømyndigheder ikke har eksakte tal på hvor mange leoparder, der er i landet. Og uden optællinger, er det ikke muligt at udstede kvoter.
De nye vinde, der blæser i dansk vildt-administration, bygger på lignende filosofier.
Der skal data på bordet. Naturen skal placeres i regneark og der skal på baggrund af denne placering udregnes et antal dyr til afskydning.
Men … hvis myndighederne ikke ved hvor mange dyr, der er i bestanden, brækker formlen sammen og de ansvarlige politikkere griber til et forsigtighedsprincip og man kan som i Sydafrika vælge at lukke jagten på den aktuelle vildtart ned. Dette skete i Danmark, da man overså 11.000 gæs i optællingen af den del af de kortnæbbede gæs, der holder til på Svalbard. Resultatet blev reduceret jagttid.
Kun 1 % af bestanden
De sydafrikanske PH’er hævder, at der i landet er cirka 5.000 leoparder. Og at der i årene op til nul-kvote-politikken blev nedlagt hhv. 42, 37 and 36 leoparder af overvejende udenlandske jægere, som betalte store summer for at skyde en af de smukke katte.
Til antallet af lovligt nedlagte leoparder skal kalkuleres med et ukendt antal dyr, som skydes ulovligt, da de store rovdyr f.eks. udgør en trussel mod husdyr eller opdrættet vildt til avl og udsætning.
PHASA frygter, at dette tal vil stige, da mange vil gribe til ulovlig fældefangst og anvendelse af gift for at slippe af med leoparderne, da de med den nuværende politik ikke repræsenterer andet end udgifter.
De sydafrikanske professionelle jægere har taget tilløb til at gennemføre egne undersøgelser, der kan dokumenter, at der er et tilstrækkeligt stort antal leoparder til udstedelse af licenser.