Der udbydes årligt forskning og rådgivning for 731 millioner kroner, men nu skal universiteternes forskning og rådgivning indenfor miljø og fødevarer i udbud, lyder det fra minister Esben Lunde Larsen
Af Redaktionen
Danske universiteter udfører hvert år en række opgaver for blandt andet miljømyndighederne, men nu vil miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) sende denne forskning og rådgivning for ministeriet i udbud.
– Vi skal sikre, at vi får den bedste kvalitet for de skatteyderpenge, som vi får rådgivning for, siger Esben Lunde Larsen ifølge TV2.dk
Esben Lunde Larsen mener det er vigtigt med konkurrence og dem, der klarer sig bedst i konkurrencen, får midlerne, hvilket ifølge ministeren vil betyde, at ministeriet får den bedst tænkelige rådgivning.
Læs også: Kæbeindsamling: Kritikken strammer til
Hvert år udbydes der forskning og rådgivning for 731 millioner kroner og hver opgave, som udbydes, skal ifølge TV2 afgrænses fagligt og alle opgaver skal udbydes inden 2022.
Læs også: Forskning og rådgivning i fugle og pattedyr skal i udbud
Udbudsvinderne får fire år til opgaven, påpeger Esben Lunde Larsen, som hævder, at den nye dagsorden er en som han har argumenteret for i længere tid.
Læs også: Mødedrama i Jagtens Hus