To ponyer dræbt på to uger, og kuperet terræn gør det vanskeligt at beskytte heste og andre husdyr i området mod nye angreb
To ponyer dræbt af formodet ulv på en uge
Af Redaktionen
For anden gang på blot fjorten dage er en pony blevet dræbt i området omkring Egtved, og ifølge Naturstyrelsen er der i begge tilfælde tale om ulveangreb.
For anden gang på kort tid har en lokal hesteejer i Egtved mistet en pony til et angreb, der af Naturstyrelsen vurderes at være udført af ulv. For to uger siden blev ponyen Bellami dræbt, og nu er ponyen Mille fundet død på folden med skader, der peger på samme årsag.
Fundene har skabt stor opmærksomhed i lokalområdet, hvor flere naboer nu forholder sig aktivt til ulvens tilstedeværelse.
Naboer reagerer forskelligt
Reaktionerne spænder i følge Dr.dk vidt. En nabo med kvæg beskriver, at han grundlæggende værdsætter tilstedeværelsen af vilde rovdyr i naturen men erkender, at det ville være at foretrække, hvis ulvene holdt sig til naturligt bytte som råvildt og kronvildt.
Hos andre er bekymringen langt større.
En nabo med både heste og kødkvæg beskriver en følelse af magtesløshed og overvejer nu, om det overhovedet er muligt at fortsætte med dyrehold under de nuværende forhold. Hun peger på, at mulighederne for effektiv beskyttelse er begrænsede, og at situationen opleves som uholdbar.
Tvivl om hegn som løsning
Flere lokale afviser, at ulvesikrede hegn er en realistisk løsning. Det kuperede terræn i området gør det vanskeligt at etablere effektive hegn, og samtidig peges der på, at store indhegninger vil ændre områdets karakter markant.
Bekymringen går også på, at både vildt og mennesker mister fri bevægelighed i et naturområde, der netop er kendt for åbne landskaber og adgang til naturen.
En fåreholder i området har allerede valgt at udskyde at lukke sine dyr på græs på grund af de seneste hændelser.
LÆS mere om ULV
![]() |
![]() |
Ulven er vendt tilbage til Jylland efter omkring 200 års fravær hvor den primært lever af råvildt og krondyr, men i nogle tilfælde også kan tage husdyr som f.eks. får og mindre ponyer …
En voksende konflikt
Sagen fra Egtved understreger en konflikt, der i stigende grad præger debatten om ulve i Danmark. På den ene side står ønsket om en mere naturlig fauna med plads til rovdyr. På den anden side står landmænd og dyreholdere, der oplever konkrete tab og usikkerhed.
Med gentagne angreb i samme område er spørgsmålet nu, om der skal iværksættes nye tiltag, eller om konflikten vil fortsætte med at vokse i takt med ulvens udbredelse.
Ulveangreb på husdyr i Danmark
Ulve lever primært af vilde dyr som kronvildt og råvildt, men angreb på husdyr forekommer.
Naturstyrelsen vurderer angreb ud fra blandt andet bidemønstre, skader og DNA-spor. Særligt mindre husdyr som får og ponyer kan være udsatte.
Der findes tilskudsordninger til etablering af ulvesikrede hegn, men effekten afhænger af terræn, vedligeholdelse og korrekt opsætning. I praksis oplever flere dyreholdere, at løsningerne kan være vanskelige at gennemføre – især i kuperede eller åbne naturområder.
Debatten om ulvens plads i Danmark handler derfor ikke kun om natur, men også om økonomi, dyrevelfærd og lokalsamfund.










