Der bør være fokus på natur og miljø i regeringens planer for at øge landbrugsstøtten med 2 milliarder fra pensionsmidler og statskroner …
Af dn.dk
Da regeringen kort før jul sidste år vedtog den omstridte landbrugspakke, der giver landmænd lov til at forurene mere, var der samtidig en plan om at øge landbrugsstøtten med 2 mia. kroner.Det skal ske gennem en ny fond, ”Dansk Landbrugskapital”, der skal hjælpe økonomisk nødlidende landmænd.
Staten bidrager med en halv milliard, mens regeringen vil forsøge at få pensionskasser til at bidrage med de resterende 1,5 mia.
Men der mangler hensyn til naturen i planerne om øget statsstøtte, der indtil nu kun har drejet sig om ”en stærkere kapitalisering”, mener Danmarks Naturfredningsforening.
– Hvis man bliver ved med at øge støtten til landbruget, som man kender det i dag, så vil det belaste vores natur og miljø endnu mere, og bringe os længere væk fra vores grønne mål og forpligtelser, siger landbrugspolitisk seniorrådgiver i Danmarks Naturfredningsforening Lisbet Ogstrup.
Krav om økologiDanske Landmænd modtager i dag godt 10 milliarder kroner om året i støtte. Danmarks Naturfredningsforening mener, at hvis det beløb skal øges, så skal det støtte en grøn omstilling af erhvervet.
– Danmark har noget af det mest intensive landbrug i verden, der forurener og lægger beslag på størstedelen af vores areal. Hvis støtten skal øges, så bør det være forbundet med krav om at gøre produktionen mere bæredygtig for natur, miljø og grundvand. Det kunne for eksempel være krav om økologisk produktion, siger Lisbet Ogstrup.
Kan være ulovligt
Danmarks Naturfredningsforening har fulgt med i planerne om at øge statsstøtten til landbruget. På den baggrund har foreningen rådført sig med advokatfirmaet Horten. Her lyder vurderingen, at den øgede statsstøtte til landbruget kan være i strid med EUs konkurrenceregler.
Lisbet Ogstrup fortæller, at foreningen har kontaktet EU-Kommissionen for at høre, om det er lovligt at øge støtten på denne måde.
– Hvis man overhovedet vil øge støtten, så er det selvfølgelig en forudsætning, at det skal foregå lovligt, siger Lisbet Ogstrup.
Du kan læse brevet fra Danmarks Naturfredningsforening til EU-Kommissionen.
Danskerne vil sætte pensionsmidler i økologi
Danmarks Naturfredningsforening har tidligere fået foretaget en Gallupundersøgelse for at høre danskerne ad, hvilken produktionsform man ønsker at støtte, hvis pensionsmidler skal investeres i landbrug.Her siger et klart flertal, at man hellere vil investere i økologisk frem for konventionelt landbrug.
Ifølge undersøgelsen foretrækker 44 procent af danskerne, at pensionsselskaberne investerer i økologisk landbrug, mens blot 9 procent svarer, at de vil investere i konventionelt landbrug. 33 procent ønsker at investere i begge, mens 14 procent er uafklarede.
Det er et klart signal om, at danskerne ikke ønsker at sætte deres pensionspenge på spil i konventionelt landbrug, der har oparbejdet en enorm gæld, siger Lisbet Ogstrup.
– Vi ser det også som et udtryk for, at der er kommet en større bevidsthed om, at økologi er vejen frem for dansk landbrug, frem for konventionelt, der nu i stor stil er gældsramt, og i tilgift har negative effekter som sprøjtegifte på vores natur, miljø og i vores drikkevand. Danskerne ønsker økologi med sunde fødevarer, og som kan sikre både deres børn og børnebørn rent drikkevand fra hanen.
Den nye fond ”Dansk Landbrugskapital” administreres af Vækstfonden med erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen som ansvarlig minister. Selvom regeringen allerede har stillet penge til rådighed for fonden, så foreligger der endnu ikke en endelig model for fonden.






