Midtjyllands Avis har et par gange berettet om observationer af hvide krondyr gennem den sidste måneds tid.
Af Redaktionen
Sidst blev et eksemplar set omkring Vedskov ved Gjern. Der er tidligere set to hvide krondyr ved Sminge og Laven, som også ligger ved Silkeborg.
Den hvide kronhjort er ikke en albino men derimod en speciel variant, der normalt kun findes i dyrehaver eller som opdræt. Derfor er det ret specielt, at de nu pludselig færdes frit i naturen.
Jan Kjærgaard fra Skov- og Naturstyrelsen har prøvet at efterforske, hvor de kunne stamme fra.
Men han oplyser til Midtjyllands Avis, at det ind til videre ikke er lykkedes at finde ud af det.
Men han hælder fortsat til den teori, at der er tale om nogle fra en dyrepark eller privat farm, blandet andet også fordi hjortene ikke er sky over for mennesker.
Når jagtsæsonen begynder til oktober, så må dyrene gerne jages, da de ikke er omfattet af nogen fredningsbestemmelser.