Jæger mod Cancer (JMC) deltager igen i år i ”Stafet for livet” men initiativtager Mai Mosbæk Hegaard oplyser, at der stadig er plads til mange flere på holdet.
Af Redaktionen
– Jægere mod Cancer har tilmeldt et hold til “Stafet for livet” i Hjørring d.20.-21. august. Lørdag kl. 10 løber stafetten af staben og forsætter indtil søndag kl. 10. d. 20 august. JMC har allerede nok til et hold, men der er plads til mange flere, lyder det fra Mai Mosbæk Hegaard, der sammen med nu afdøde Glenn Mosbæk Hegaard er initiativtager til indsamlingsprojektet Jægere mod Cancer, som har til formål at støtte Kræftens Bekæmpelse.
Jæger mod Cancer (JMC) har i sin relativ korte levetid iværksat en række initiativer, som man kan læse mere om på foreningens Facebookside, hvor man også kan se, at der allerede er doneret 421.000 til Kræftens Bekæmpelse.
JMC er ofte at finde på messer og lignende steder, hvor jægere er samlet. Og d. 20. og 21. august kan man altså finde dem på Stafet mod livet i Hjørring.
– Selve banen er 600 meter, som deltagerne går eller løber på så længe, som man ønsker. Man behøver bestemt ikke være noget atlet for at deltage, men reglerne er dog, at der altid skal være minimum en fra holdet på banen hele tiden, oplyses det.
Læs mere: Hjørring Avis
– På pladsen stiller vi et telt op, som bliver holdets base. Her kan man nyde medbragt mad og drikke, såfremt man ikke ønsker at købe dette på pladsen, oplyser Mai Mosbæk Hegaard, der gerne ser, at holdet bliver så stort som muligt.
Plads til flere
– Selv om der allerede er nok til et hold, håber vi på, at der er mange flere, der har lyst til at deltage og dermed hjælpe med at samle penge ind til Kræftens Bekæmpelse, slutter hun.
Det koster 100 kr at deltage og at der p.t. (d. 11. juli 2016) er 535 tilmeldt stafetten i Hjørring.
Man kan læse mere om Jæger mod Cancer på Facebook.