Bukkejagten begynder ved solopgang den 16. maj – og tusindvis af jægere er klar
Knæk og bræk med den nye sæson
Af Netnatur redaktionen
De sidste pürschstøvler er smurt, riflerne kontrolleret og skydestokkene lagt klar. Når solen står op den 16. maj, går startskuddet til en af årets største begivenheder for danske jægere: bukkejagten.
For mange er premieren noget helt særligt. Nogle har brugt uger – andre måneder – på at følge råbukkene gennem foråret. Kameraer er sat op, marker er afsøgt i morgendis, og der er blevet spejdet efter opsatsen hos netop den buk, man håber at møde i de tidlige morgentimer.
Den første uge af bukkejagten har næsten mytisk status blandt mange riffeljægere. Naturen er frisk og grøn, lyset er blødt, og bukkene er ofte mere aktive og synlige efter en lang vinter. Mange mener ganske enkelt, at det er årets bedste jagtdage.
Men selv om premieren fylder mest i kalenderen, er sæsonen lang. Bukkejagten fortsætter gennem sommeren, og allerede i juni og juli ændrer jagten karakter markant.
Fra den kølige majmorgen bevæger jagten sig over i varme sommerdage, hvor råvildtet står med smukt rødt sommerskind, og hvor jagten ofte bliver mere stille og eftertænksom. Kornet vokser højt, vegetationen bliver tættere, og dyrene ændrer adfærd. Det kan næsten føles som en helt anden jagtform.
LÆS mere på netnatur.dk/BUKKEJAGT

Mange jægere holder særligt af sommerjagten, hvor aftenture i varme temperaturer og lange lyse nætter giver en særlig stemning. Her handler det ofte mindre om premierefeber og mere om naturoplevelsen og det rolige møde med råvildtet.
Uanset om man går på jagt i de første majmorgener eller senere på sommeren, er bukkejagten for mange tæt forbundet med traditioner, forventninger og naturoplevelser.
Netnatur ønsker alle jægere knæk og bræk med den nye sæson.
Tags: bukkejagt, råbuk, råvildt, jagtstart, riffeljagt, jagt i Danmark, jagtsæson, natur, pürschjagt

Men end blot en jagtsæson
Bukkejagten på råbuk begynder hvert år den 16. maj ved solopgang. Jagten er blandt de mest populære jagtformer i Danmark og markerer for mange starten på sommerhalvåret i naturen.
Premieren er især kendt for intense morgen- og aftenjagter, hvor mange jægere møder tidligt ind i tårne eller går på pürsch i det første lys. I juni og juli ændrer jagten ofte karakter, fordi vegetationen bliver højere, temperaturen stiger, og råvildtet ændrer bevægelsesmønstre.
Råbukken skifter i foråret fra grå vinterpels til den karakteristiske røde sommerskind, som mange forbinder med klassisk dansk sommerjagt.








