“Vild natur uden hegn” er en ny forening, der arbejder for ægte, fri og selvregulerende natur i Danmark – uden hegn og uden store græssere låst inde bag hegn
Ny rewild-forening uden hegn
Af Redaktionen, Foto: Vild Natur uden hegn
Den kommende forening mener, at natur ikke skal indhegnes, kontrolleres eller forarmes gennem kunstig naturpleje, hvor dyr risikerer at lide og sulte.
Naturen skal have plads til at udvikle sig frit med rigtige vilde dyr, naturlige økosystemer og dynamikker, som ikke kræver konstant menneskelig indgriben.
– Foreningen tager klart afstand fra projekter, hvor store græssere bruges som redskab i indhegnet naturpleje. Vi ønsker ikke natur, der holdes kunstigt i live bag hegn – vi ønsker levende natur, der kan klare sig selv.
Foreningens formål
• At arbejde for vild natur uden hegn
• At modarbejde indhegning af naturarealer
• At fremme naturpleje baseret på naturlig processor og vilde dyr
• At købe jord til fri natur gennem fondsmidler og EU-støtte
• At være en tydelig stemme i debatten, hvor naturen ellers risikerer at blive ensrettet og indhegnet
Vi ser med bekymring på, at stadig flere foreninger og projekter er i gang med at omdanne vores fælles natur til indhegnet natur. Det vil “Vild natur uden hegn” aktivt kæmpe imod – både politisk, fagligt og folkeligt.
– Dyr som på nedenstående billeder sulter og vantrives helt åbenlyst, når de skal klare sig selv bag hegn uden tilskudfoder og tilstrækkeligt tilsyn. Rewilding under hegn med husdyr er og forbliver en illusion, som er totalt uforenlig med dyrevelfærd lyder det fra den nye forening.

Organisation
Foreningen ledes af:
• 7 bestyrelsesmedlemmer
• 2 suppleanter
Stiftende generalforsamling
Der vil snarest blive indkaldt til stiftende generalforsamling, hvor foreningens vedtægter, bestyrelse og fremtidige arbejde fastlægges.
Den kommende forening har allerede en facebook-side, som man kan følge for nærmere info:
VILD NATUR UDEN HEGN









