Advarslerne mod corona griber om sig og nu advarer professor de danske hundejere
Af Redaktionen
Langt over en million danske mink risikerer at bliver aflivet pga af Covid 19. Og nu er fokus rettet mod vores hunde.
Baggrunden er bl.a., at en hund er konstateret positiv efter den har opholdt sig i en minkfarm.
Det oplyser TV2 under et interview, hvor der stilles skarpt på hvordan hundeejere bør forholde sig under den nuværende situation med Covid 19, der ser ud til at tage endnu en omgang med verdenssamfundet.
– Man må gerne klappe sin kat, og man må gerne klappe sin hund. Men sprit lige hænderne af eller vask dem bagefter – også selvom det er dit eget kæledyr, du har klappet.
Sådan lyder det fra professor i klinisk mikrobiologi ved Syddansk Universitet Hans Jørn Kolmos.
Desuden anbefaler akutlæge på Køge Sygehus Søs Wollesen, der også deltog under TV2 interviewet, at man undgår, at ens hund kommer i kontakt med andre. F.eks. når man lufter hunden.
Hunde bør i følge anbefalinger kun klappes af dens ejere og deres nærmeste.
Hunden kan ikke sprittes af og derfor er det i følge indslaget vigtigt, at man passer ekstra godt på. Bl.a. frarådes det, at man sover i samme seng som hunden.
Det påpeges dog, at det er svært at vurdere den reelle risiko for at blive snittet via hunde.
Endnu har der ikke være registreret tilfælde i Danmark, hvor kæledyr har smittet mennesker.
– Hunde bliver ikke nødvendigvis syge, hvis de smittes, men skulle en hund få konstateret smittet, skal den i karantæne ligesom mennesker, lyder det fra panelet.