Tre dødsfald på få dage sætter fokus på farlige hunde og ansvarligt hundehold
Tre briter døde på en uge efter hundeangreb
af Redaktionen 19.april
Tre personer er inden for blot en uge afgået ved døden efter angreb fra hunde i Storbritannien. Ifølge britiske medier drejer det sig om en kvinde i 70’erne, en 19-årig kvinde samt et spædbarn på tre måneder. Oplysningerne har skabt fornyet debat om hundes adfærd, ejernes ansvar og myndighedernes muligheder for at gribe ind.
Tre tragiske dødsfald i Storbritannien har ifølge News.sky sat fokus på hundeangreb, forbudte racer og regler for farlige hunde. Også i Danmark registreres hvert år et stort antal hundebid, og lovgivningen giver myndighederne mulighed for at gribe ind, hvis hunde udgør en fare.
Britiske myndigheder efterforsker nu de tre sager, men ifølge de første meldinger menes ingen af de involverede hunde at have tilhørt racer, der er direkte forbudt efter britisk lovgivning.
Det understreger, at alvorlige hændelser ikke alene handler om race, men også om opdragelse, kontrol, miljø og ejeransvar.
Manglende socialisering, forkert håndtering, utilstrækkelig motion, stress og ejere uden kontrol over hunden nævnes ofte som medvirkende årsager, når hunde reagerer aggressivt.
De britiske dødsfald vil med stor sandsynlighed genstarte diskussionen om, hvorvidt strengere regler er løsningen – eller om fokus i højere grad bør ligge på ansvarligt hundehold, uddannelse og tidlig indsats over for problemadfærd.
Farlige hunde i Danmark
I Danmark har spørgsmålet om farlige hunde tidligere ført til stram lovgivning og forbud mod en række racer.
Den danske hundelov indeholder særlige bestemmelser om hunde, der angriber mennesker eller andre dyr. Hvis en hund bider et menneske eller forvolder alvorlig skade, kan politiet beslutte, at hunden skal aflives, holdes i snor og mundkurv eller underlægges andre restriktioner.
Ved angreb på andre hunde eller husdyr kan der ligeledes ske indgriben, afhængigt af hændelsens karakter og hundens farlighedsvurdering.
Ejeren kan samtidig ifalde erstatningsansvar for skader, som hunden forårsager.
LÆS mere netnatur.dk/TAG/ROVDYRANGREB
Hundebid i Danmark
Hvert år registreres der typisk flere tusinde hundebid i Danmark. Ikke alle tilfælde anmeldes, men skadestuer og sundhedsmyndigheder modtager løbende patienter efter bidulykker.
Mange bid sker i hjemmet eller blandt hunde, som den tilskadekomne kender i forvejen. Børn er blandt de mest udsatte grupper, fordi de ofte er tæt på hunde og kan have svært ved at aflæse advarselssignaler.
Alvorlige dødsfald er sjældne i Danmark
Ikke et spørgsmål om race
Uanset hundetype eller race er det i sidste ende ejerens ansvar at sikre, at hunden er under kontrol og ikke udgør en fare for andre.
Danmark har forbud mod besiddelse, avl og indførsel af en række hunderacer. Blandt de mest kendte er pitbull terrier, tosa inu, amerikansk staffordshire terrier …
Reglerne er komplekse, og konkrete sager afgøres ofte ud fra dokumentation for hundens afstamning.
- Pitbull terrier
- Tosa inu
- Amerikansk staffordshire terrier (Amstaff)
- Fila brasileiro
- Dogo argentino
- Amerikansk bulldog
- Boerboel
- Kangal
- Centralasiatisk ovtcharka
- Kaukasisk ovtcharka
- Sydrussisk ovtcharka
- Tornjak
- Sarplaninac








